Naciek skalny - hasło do krzyżówki

Naciek skalny hasło do krzyżówki

Eureka! Właśnie odkryłeś bazę krzyżówkową, którą my rubasznie nazywamy PKP, czyli Pomoc Krzyżówkowiczom w Potrzebie. Sprawdź, czy znalazłeś właściwe hasło poniżej oraz skorzystaj z wyszukiwarki poniżej, aby znaleźć odpowiedzi na inne pytania.

8 liter:
  • DRAPERIA
9 liter:
  • STALAGMIT
  • STALAGNAT
  • STALAKTYT

Naciek skalny w jaskini to zjawisko geologiczne, które polega na odkładaniu się minerałów z roztworu wodnego, głównie w postaci węglanu wapnia, co prowadzi do powstawania różnych form skalnych. Do najczęściej spotykanych nacieków należą „stalagmit”, „stalaktyt” oraz „stalagnat”.

Stalagmit to naciek podłogowy, rosnący w górę od podłoża jaskini. Powstaje dzięki kroplom wody, które spadając na podłoże, tracą dwutlenek węgla i pozostawiają niewielką ilość osadu wapnia.

Stalaktyt z kolei wyrasta z sufitu jaskini. Krople wody z wysyconym roztworem węglanu wapnia, docierające do sufitu, tracą dwutlenek węgla i tworzą wiszące formacje skalne.

Rzadziej występujące stalagnaty to struktury powstające poprzez połączenie stalagmitu i stalaktytu – są to pełne kolumny sięgające od podłogi do sufitu jaskini.

Wszystkie te zjawiska są przykładami wolno, ale nieustannie działających procesów geologicznych, które mogą tworzyć imponujące formy skalne przez setki, a nawet tysiące lat. Ich obecność w jaskiniach jest nie tylko pięknym elementem podziemnych krajobrazów, ale także świadectwem przemian zachodzących w skorupie ziemskiej.

1 3 5 8 A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W X Z