Kopalny głowonóg - hasło do krzyżówki

Kopalny głowonóg hasło do krzyżówki

Eureka! Właśnie odkryłeś bazę krzyżówkową, którą my rubasznie nazywamy PKP, czyli Pomoc Krzyżówkowiczom w Potrzebie. Sprawdź, czy znalazłeś właściwe hasło poniżej oraz skorzystaj z wyszukiwarki poniżej, aby znaleźć odpowiedzi na inne pytania.

6 liter:
  • AMONIT
7 liter:
  • CERATYT
8 liter:
  • GONIACYT
9 liter:
  • BELEMNITY

Odpowiedziami na pytanie do krzyżówki „kopalny głowonóg” są „Amonit” oraz „Belemnit”. Amonity to grupa wymarłych morskich mięczaków z podgromady amonitów, które były bardzo różnorodne i licznie występowały w morzach jurajskich i kredowych. Charakterystyczną cechą tych organizmów była ich spiralnie zwinięta muszla, często z widocznym ornamentem. Amonity są obecnie cennymi skamieniałościami, które dają paleontologom informacje o dawnych ekosystemach i ewolucji życia na Ziemi.

Z kolei belemnitami nazywano grupę kopalnych głowonogów z rzędu belemnitów, które żyły od późnego triasu do końca kredy. Ich muszle były wewnętrzne, wydłużone i przypominające kształtem strzałę, stąd potoczna nazwa „strzałki belemnitów”. Skamieniałości te są cennym źródłem informacji dla paleontologów, pomagając ustalić wiele aspektów paleośrodowiska.

Oba te rodzaje skamieniałości są popularne wśród kolekcjonerów i często występują jako hasła w krzyżówkach o tematyce prehistorycznej czy paleontologicznej. Dzięki unikalnym cechom, jak spiralna muszla amonitów czy charakterystyczna budowa belemnitów, łatwo jest je rozpoznać i kojarzyć z kopalnymi formami życia, które od dawna już nie istnieją na naszej planecie.

1 3 5 8 A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W X Z